חדשנות טכנולוגית כזרז לכלכלה מעגלית, או – איך קודים בקטלוג יחסכו לכם כסף

מאמר מאת עו"ד חן תירוש ממשרד הרצוג פוקס נאמן וחגית שניר-זלינגר מחברת 4S

בשנים האחרונות הולכת ומתבהרת ההכרה כי המערכת הכלכלית המבוססת, אותה הכרנו כל חיינו, אינה מספקת עוד. תחת המודל הידוע של הכלכלה הלינארית, המושתתת על "צרוך וזרוק", מנסה הכלכלה המעגלית "ליישר" את קו הייצור והצריכה ולחבר בין שני הקצוות שעד כה נמנעו מלהיפגש – מצד אחד היצרן, ומצד שני תוצרי הלוואי של הייצור, תוך חתירה לשימוש מושכל במשאבים שהולכים ומתכלים. חלק מרכזי מהכלכלה המעגלית הוא "הסימביוזה התעשייתית" שפועלת להפוך פסולת או תוצר לוואי של ארגון אחד לחומר גלם לייצור של ארגון אחר.

רעיונות יפים, אין ספק. אולם כיצד ניתן להוציא אותם אל הפועל באופן יעיל ומהיר? יוזמה רגולטורית חדשה של המשרד להגנת הסביבה, אולי אף ללא כוונה, עשויה לסייע.

בשבועות האחרונים פרסם המשרד להגנת הסביבה טיוטה להערות הציבור של תנאי המסגרת של היתר רעלים, ההיתר אותו מחויב כל עוסק בחומרים מסוכנים להחזיק. הטיוטה כוללת חידושים רבים, אולם נתמקד דווקא באחד מהם. תנאי היתר הרעלים החדשים מאמצים באופן גורף את שיטת הסיווג האירופית של פסולות מסוכנות, ומבקשים להחיל שיטה זו באופן רוחבי ואחיד על כל העוסקים בחומרים מסוכנים.

לכאורה, שינוי טכני. אולם בפועל, הסיווג של פסולת מסוכנת על פי קוד הפסולות האירופי (המורכב מ-6 ספרות) מקדם באופן משמעותי את עקרונות הכלכלה המעגלית. זאת, תוך שימוש במערכות מתאימות שיודעות לנתח את המידע האצור בנתונים אלו.

ראשית, הקוד מאפשר זיהוי מהיר של סוג הפסולת, ומסייע במציאת פתרון איכותי וסביבתי יותר מהטמנתה, כפי שהיתה ברירת המחדל עד כה.

שנית, הקוד מאפשר שימוש במערכות מידע המנהלות Big Data כבסיס למציאת שימוש לפסולת. לדוגמה, רשת CircLean הפועלת באירופה משתמשת במידע המנותח במסגרת זו ליישום סימביוזה תעשייתית בכל האיחוד האירופי ומאפשרת לקשר בין יצרן הפסולת לבין ארגון אחר הרואה בפסולת זו משאב.

שלישית, הקוד מקל על שימוש במערכות מידע מתקדמות, לרבות מדור Synergie 4.0 לניהול הפסולות בארגון. ניהול יעיל כזה מקל, לדוגמא, לזהות מצבים של עודפי פסולת ולנתח האם הם נובעים, לדוגמא, מייצור העושה שימוש בזבזני בחומרי גלם, ולעודד כך חיסכון.

איך נערכים לשינוי הצפוי? איך משתמשים בקוד הפסולות האירופי? כיצד ניתן לקדם סימביוזה תעשייתית בארגון כבר בשלב זה? ומהם הכלים הרגולטורים לקידום כלכלה מעגלית בארגון? אנו עומדות לרשותכם בשאלות אלו ושאלות נוספות.

הכותבות: עו"ד חן תירוש, שותפה במשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן במחלקת איכות סביבה וייצור תעשייתי; חגית שניר-זלינגר מומחית בניהול סביבתי בחברת 4S.

מאמר זה הינו בבחינת מידע כללי ואינו מיועד להוות חוות דעת או ייעוץ משפטי.